DESIGNERSKIE ECO
Jest to styl, który powstał z potrzeby mody na recycling czyli odzyskiwanie.( Poniekąd )to styl życia mający na celu dbanie o środowisko naturalne, dlatego wykorzystuje się materiały naturalne lub wcześniej zużyte do ponownego przetworzenia, przerobienia. Chodzi o zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska poczynając od koncepcji projektu, przez proces projektowania, wybór materiałów, rodzaj energii wykorzystywanej w czasie produkcji, po ponowne wykorzystywanie odpadów. To wnętrza, w których można zauważyć indywidualizm właściciela. Są one wygodne, ciepłe, miękkie i bezpieczne. Widać w nich bardzo wyraźnie ślady przeszłości. Dotyczy to zarówno projektowania budynków, mebli jak i dodatków. Pojawiają się tu cegły, kamień naturalny, betonowe podkłady kolejowe, drewno z rozbiórek domów, hal i innych, jak również odrzuty ze ścinki drzew i warsztatów stolarskich itp.. W tym stylu obowiązują kolory ziemi- brązy, szarości, biele, błękity, zielenie i odcienie żółci. Aktualnie bardzo modne stały się dodatki z odzyskanych materiałów w loftach.
Ciekawostką jest Eco Design w sztuce . Stosowany jest już od początku XX wieku.
Pablo Picasso i Georges Braque tworzyli kolaże m.in. wykorzystując zużyte opakowania. Eco Design nadal możemy obserwować we współczesnej sztuce.
ELEGANCKI GLAMOUR
Jest to styl, który powstał z początkiem XX wieku. Miał być przeciwwagą dla minimalizmu. Jego cechami charakterystycznymi jest przepych i bogactwo. W takim wnętrzu podstawą jest zestawienie powierzchni błyszczących, odbijających światło – szklane lub perłowe mozaiki z kształtnymi, matowymi, bogatymi zdobieniami. W ekskluzywnym glamurze wykorzystuje się elementy baroku: bogato zdobione ramy luster i obrazów, szezlągi, krzesła lub fotele, sofy, komody, konsole. Meble w pełnym połysku. Przedmioty te mogą być oryginalne, ale jeśli ktoś nie dysponuje tak dużym budżetem są dostępne meble stylizowane, znacznie tańsze. Meble mają być wygodne, o zdecydowanych kolorach – czerń, srebro, złoto, fiolet, róż i czerwień. Koniecznie okazała ornamentyka roślinna. Wykorzystywane tkaniny: welury, plusze, aksamity, jedwabie, satyny i adamaszki. Preferowane są materiały błyszczące, ekskluzywne lub ich tańsze wydanie . Bardzo dużą rolę odgrywają także okazałe kryształowe żyrandole i lampy lub współczesne ich odpowiedniki. Gra świateł tworzy dodatkowe wyobrażenie luksusu i elegancji. Najważniejszą cechą ekskluzywnych wnętrz glamour są dekoracje i dodatki.
SHABBY CHIC
Jest to styl, który stworzyła Rachel Ashwell. Shabby znaczy stary, podniszczony, wytarty .Chic to po prostu szyk. To wnętrza, w których na pierwszym planie widoczne są stare i zniszczone meble i dodatki – im starsze i bardziej zniszczone tym lepiej. Jeśli nie dysponujemy takimi meblami wówczas wykorzystuje się technikę malowania shabby chic. Polega ona na celowym postarzaniu mebli poprzez pomalowanie kilkoma warstwami farby w taki sposób, żeby spodnie warstwy prześwitywały dzięki różnego rodzaju przetarciom, spękaniom, niedomalowaniom czy przemalowaniom. Kolorystyka tego stylu to pastele: odcienie kości słoniowej, biel, róż, blade błękity, zielenie, żółcie, ale także pożółcone i wypłowiałe czernie i brązy. Stosowane wzory to przede wszystkim róże i piwonie, niezapominajki i również inne kwiaty w pastelowych barwach. Charakterystycznym dodatkiem są także stare koronki i hafty na pościeli i poduszkach. Tkaniny, które dopełniają te wnętrza to szyfony, woale, tiule, bawełny, satynowe bawełny, wełny. Wnętrza Shabby chic są kobiece, przytulne, wygodne, ciepłe i delikatne.